RPSTL12/24M-200-340
RemotePro50W. 200Ah Batt. 340W Solar. Tycon 12/24V MPPT Controller. Pole/Wall Mount Steel Enclosure
Condition:
New
PRODUCT SPECIFICATIONS
The RemotePro 340W Series outdoor power systems are designed for applications that require a primary off-grid power source to run various equipment. The vented weatherproof enclosures have generous space available inside for mounting customer equipment. Multiple mounting brackets are welded inside the enclosure for mounting DIN rails or flat plates.
The high quality solar panels have a 25 year power output guarantee and a +5W output tolerance. The enclosures and solar mount can be mounted to a wall or pole (2-4”) with the included mounting system.
Features
  • Complete 340W Remote Power Solution for Off-Grid Operation
  • Weatherproof Outdoor Enclosures with up to 400Ah Battery
  • Enclosures can be Wall or Pole Mounted (pole not included)
  • High Performance Sealed Lead Acid AGM Batteries
  • MPPT Solar Charge Controllers with RS485 Interface
  • Thermostatically Controlled Ventilation
Applications
  • Wireless Base Stations
  • Remote Lighting
  • Surveillance Cameras
  • Wireless Bridge and Repeaters
  • Off-Grid Power
  • Backup Power
Enclosure Size
  • 23.9 x 23.9 x 16.1" (608 x 608 x 409.5mm)
System Weight (no batteries)
  • 136 lb (62 kg)
Battery Weight
  • 40.3 lb (18.3 kg) (Each 50Ah Battery)
Technical Description
Specifications – Controller
  • Controller Type: MPPT with display and RS485
  • Controller Outputs: 20A or 30A Wire Terminal
  • Bulk Charge: 14.4V @ 12V Battery ; 28.8V @ 24V Battery ; 57.6V @ 48V Battery
  • Float Charge: 13.8V @ 12V Battery ; 27.6V @ 24V Battery ; 55.2V @ 48V Battery
  • Over-discharge protection: 11.1V @ 12V Battery ; 22.2V @ 24V Battery ; 44.4V @ 48V Battery
  • Over-discharge recovery volts: 12.6V @ 12V Battery ; 25.2V @ 24V Battery ; 50.4V @ 48V Battery
  • Controller Self Consumption: <1W
Specifications – Enclosure
  • Battery Type: Maintenance Free, Non-Spillable, Valve Regulated Sealed Lead Acid, AGM
  • Battery Life: 5+ years
  • Enclosure Type: ENC-STL-24x24x16 Pole/Wall Mount, Powder Coat Steel
  • Solar Panel Dims (L x W x T): 340W Solar Array 62” x 54” x 1.4” (1575 x 1372 x 35mm)
  • Internal Mount Features: DIN Rail/Flat Plate Mounting Brackets Welded to Door and Back
  • Operating Temperature: -30°C to +60°C (-22°F to 140°F)
  • Wind Speed Rating: 90MPH
Specifications – General
  • Model #: RPAL12/48M-720-720
  • Enclosure Type:  Large Steel
  • Battery Voltage: 12/24V
  • Battery Capacity @12V: 200Ah
  • Rated Continuous Power with 6hrs Peak Sun: 50W
  • Backup Time @ Rated Power: >24hrs
  • Controller Type: 12/24 MPPT
  • Output: 12/24V 20A
  • Solar Panel Size: 340W