RPSTL48-200L-340
Tycon RPSTL48-200L-340 Outdoor Power System 340W Solar 200Ah LiFePO4 48V MPPT PoE Steel
PRODUCT SPECIFICATIONS
Tycon RPSTL48-200L-340 Outdoor Remote Power Systems
The RemotePro® 170W Lithium Series outdoor power systems are designed for applications that require a primary off-grid power source to run various equipment. The
The high quality solar panels have a 25 year power output guarantee and a +5W output tolerance. The enclosures and solar mount can be mounted to a wall or pole (2-4”) with the included mounting system.
Features include advanced MPPT battery charge controllers with LVD load control.
Management System) to enable 10+ year battery life. Systems can be configured as 12V or 24V battery voltage.
Key Features
  • Complete 340W Remote Power Solution for Off-Grid Operation
  • 4000+ Cycle Life @ 80% discharge LiFePO4 Lithium Batteries
Technical Specification
  • Ship Weight: 225 lbs
  • Ship Dimensions: 55 × 44 × 45 in
  • Battery Voltage: 48 VDC
  • Battery Capacity: 200Ah
  • Solar Capacity: 340W
  • Enclosure Type: Pole Mount Steel
  • Controller Type: MPPT with 7 Port PoE Switch
  • Cont. Watts w/ 6 hrs Peak Sun: 80W