TP-ESP-1000-POE24
Tycon TP-ESP-1000-POE24 Gigabit Ethernet Surge Protector PoE 24V Shielded RJ45 All Pins Protected EMI Metal Housing
Condition:
New
PRODUCT SPECIFICATIONS
Tycon TP-ESP-1000-POE24 Ethernet Surge Protector
The ESP-POE are a low cost Ethernet surge protector to help protect sensitive equipment from surges caused by lightning and grid power fluctuations. They have a full metal body for improved EMI suppression and have integral mounting feet and separate ground wire. They are designed for indoor or outdoor use inside a weatherproof enclosure. The ESP-1000-POE is compatible with 10/100/1000M PoE systems up to 57V. The ESP-1000-POE24 is compatible with 10/100/1000M PoE systems up to 30V. The ESP-100-POE24 is for 10/100M passive PoE systems up to 30V. Protection is provided on all 8 CAT5/6 wires.
Key Features
  • 10/100/1000Mb Data Rate (24 or 48V POE Model)
  • CAT5/6 Compatible. All 8 pins protected.
  • Shielded jacks and full metal housing
  • Complies with IEC 61643-21 Standard
  • UL497B Listed (TP-ESP-1000-POE)
Aplications
  • Wireless Access Points and Client Devices
  • IP Phone and Security Camera Systems
  • Industrial Control Systems
Technical Description
  • Dimensions (LxWxH): 4 x 1 x 1'   (102 x 25 x 25mm)
  • Weight: 3.1oz (88g)
  • Operating Voltage: Data 5V ; PoE 24V
  • Clamping Voltage: 40V POE (All 8 Pins)
  • Max Surge Discharge Current: 5KA (8/20us)
  • Peak Pulse Current: 100A (10/1000us)
  • Protection Mode: Differential & Common Mode
  • Insulation Resistance: >1000 MOhm
  • Shunt Capacitance: < 50 pF
  • Data Rate: 10/100/1000 Mbps
  • Response Time: <5 ns
  • Operating Temperature: -40 to +85°C
  • Storage Temperature: -40 to +125°C
  • Operating Humidity: 0% to 95% non condensing
  • Ground Wire: 14 AWG, 10' (26cm) long