RPL12/24M-200L-340
Tycon RemotePro 12/24V MPPT Solar System, 170W 200Ah 2400Wh LFP
PRODUCT SPECIFICATIONS
RPL12/24M-200L-340 - RemotePro ® 340W Lithium Series
The RemotePro® 340W Lithium Series outdoor power systems are designed for applications that require a primary off-grid power source to run various equipment. The vented weatherproof enclosures have generous space available inside for mounting customer equipment. Multiple mounting brackets are welded inside the enclosure for mounting DIN rails or flat plates. The enclosures can be mounted to a wall or pole with the included mounting bracket system. The high quality solar panels have a 25 year power output guarantee and a +5W output tolerance. The enclosures and solar mount can be mounted to a wall or pole (2-4”) with the included mounting system. Features include advanced MPPT battery charge controllers with LVD load control and RS485 interface. Batteries are an LFP (LiFePO4) Lithium type which have superb 80% deep discharge and 4000+ cycle life performance. The batteries have an embedded BMS (Battery Management System) to enable 10+ year battery life. Systems can be configured as 12V or 24V battery voltage and also 48V. The outdoor enclosures are powder coated steel or aluminum. They are hinged and gasket sealed with a locking closure that accepts a common padlock for security. They have four cable gland ports for CAT5/6 cable, antenna cables/connectors or other cabling. Included is a thermostatically controlled fan assembly which turns on automatically when the temperature exceeds 45°C. The systems come with all cabling required to connect the batteries to the controller and 20’ outdoor rated cable to connect the solar panels to the controller.
Features
  • Complete 340W Remote Power Solution for Off-Grid Operation
  • 4000+ Cycle Life @ 80% discharge LiFePO4 Lithium Batteries
  • Weatherproof Outdoor Enclosures accommodate up to 400Ah Battery
  • Enclosures can be Wall or Pole Mounted (pole not included)
  • MPPT Solar Charge Controllers with RS485 Interface
  • Off-Grid Power
  • Backup Power
Dimensions
  • 21 x 14 x 15” (537 x 356 x 381mm)
Weight
  • No batteries: 67 lb (31 kg)
  • Battery Weight: 13.5 lb (6kg) x 4 battery = 54lb (24.5kg)
Technical Description
  • Model: RPL12/24M-200L-340
    • Controller Type: MPPT with display and RS485
    • Controller Outputs: 20A Wire Terminal
    • Bulk Charge
      • 14.4V @ 12V Battery
      • 28.8V @ 24V Battery
    • Over-discharge protection
      • 11.1V @ 12V Battery
      • 22.2V @ 24V Battery
    • Over-discharge recovery volts
      • 12.6V @ 12V Battery
      • 25.2V @ 24V Battery
      • 12.6V @ 12V Battery
      • 25.2V @ 24V Battery
    • Battery Type: LFP (LiFePO4) Lithium without heater
    • Battery Life: 10+ years
    • Enclosure Type: ENC-AL-21x14x15 Pole/Wall Mount, Powder Coat Aluminum
    • Internal Mount Features: DIN Rail/Flat Plate Mounting Brackets Welded to Door and Back
    • Solar Panel Dims (L x W x T): 340W Solar Array 62” x 54” x 1.4” (1575 x 1372 x 35mm)
    • Operating Temperature: 0°C to +60°C (32°F to 140°F)