RPMS24-1440-Beast
Tycon MobileSolarPro 315W Trailer System 1400W 12V 1400Ah 800Whr Batt MPPT Solar
Condition:
New
PRODUCT SPECIFICATIONS
RPMS24 Series MobileSolarPro®
Features:
  • Complete mobile solar power solution for off-grid operations.
  • Weatherproof enclosure with high-performance battery.
  • Up to 1440W solar capacity. Supports up to 315W continuous power with 6 Hrs. Peak Sun. Heavy Duty galvanized 360° adjustable solar mount with 10-65deg tilt. 25-year Solar Panel Warranty.
  • MPPT solar charge controller with remote monitoring.
  • Adjustable aluminum extension mast with locking positions.
  • Regulated and unregulated DC outputs.
  • Surge-protected PoE switch for network connectivity.
  • Dual charging capability with backup generator port.
  • Secure wiring and locking mechanisms.
  • Additional enclosure for tool storage or extra battery.
  • Durable construction with chrome wheels and leaf spring suspension.
  • Includes solar panel cover and ratchet straps for travel.
Applications:
  • Construction sites
  • Surveillance cameras
  • Concerts and festivals
  • Temporary security
  • Parking lots
  • Temporary remote lighting
  • Emergency power
  • Agriculture
Technical Description
  • Model: RPMS24-1440-Beast
    • Batteries
      • Battery Voltage 24VDC
      • Battery Type Maintenance Free Non-Spillable Valve
      • Regulated Sealed Lead Acid
      • Battery Life 5+years
    • Solar Panels: Type 24VDC 360W, Monocrystalline 72 Cell Modules, 25year Life
    • Solar Controller
      • Type: MPPT – Temperature Compensated, 60A Solar Input, 30A Load Output
        • Remote Access
          • Ethernet via TPDIN3 Monitor
          • WiFi – Internet connected router req’d
          • Mobile – Cellular router with carrier account SIM req’d
    • AC Charging Input: 110/240VAC (Switchable), 50/60Hz, 10A
    • Remote Monitoring
      • Type: Web Based, SNMP, 4 Channel
      • Parameters Monitored
      • Solar Panel Volts and Current, Battery Volts and Current, Load Current, Temperature
    • Controls
      • Connect / Disconnect Load Output, manually or automated based on programmable rules.
      • Alerts Email alerts based on user programmable rules
    • Extension Mast
      • Type Pneumatic Locking Aluminum
      • Lock Positions (4) 9', 12', 15', 18' (2.74, 3.66, 4.57, 5.49m)
      • Time to full extension 90 seconds Typ (using included integrated air pump)
      • Top Mounting Area 36' x 2.1' diameter (914 x 53mm) .
    • Top of Mast Enclosure
      • Type Aluminum Die Cast
      • Interior Size 10 x 7.75 x 3” (254 x 197 x 76mm)
      • Voltages Available: (16AWG Wire) 12VDC 15A Regulated, 56VDC 5A Regulated, 24VDC 15A Unregulated
      • PoE Ports
        • 5 Port Layer 2 Gigabit PoE Switch
        • Port 1 = 90W 802.3bt PoE
        • Port 2-4 = 802.3at 30W PoE+
        • Port 5 = 24VDC 12W Passive PoE
      • Mobile Trailer
        • Construction: Welded Tubular Steel, Powder Coat Painted. Aluminum diamond plate decking.
        • Frame Length: Standard: 130” (3.3m)
        • Frame Width: Standard: 84” (2.1m)
        • Deck Size: Standard: 77 x 86.5' (2m x 2.2m)
        • Tongue length: 48.5' (1232mm)
        • Ball Size: 2' (50.8mm)
        • Ground Clearance: 13' (330mm)
        • Solar Panel Height: 63' above deck (1600mm)
        • Wheels: 15' (381mm) Polished Aluminum
        • Suspension: Leaf Spring, 3500lb Axle
        • Stabilizing Lifts (4): 2000lb (907kg), 3 Position Extension: 0', 15' 36' (0, 381, 914mm)