RPL12M-100L-85
Tycon RemotePro 18.5W Solar System 85W 100Ah 1200Wh LFP Lithium Batt 12V 30A
PRODUCT SPECIFICATIONS
RPL12M-100L-85 - RemotePro ® 85W Lithium Series
The RemotePro® 85W Lithium Series outdoor power systems are designed for applications that require a primary off-grid power source to run various equipment. The vented weatherproof aluminum enclosures have generous space available inside for mounting customer equipment. Multiple mounting brackets are welded inside the enclosure for mounting DIN rails or flat plates. The enclosures can be mounted to a wall or pole with the included mounting bracket system. The high quality solar panels have a 25year power output guarantee. The solar panels can be mounted to a 51mm to 101mm (2' to 4') diameter pole or alternately to a wall with the included bracket kit. Features include advanced PWM or MPPT battery charge controllers with LVD load control. Batteries are an LFP (LiFePO4) Lithium type which have superb 80% deep discharge and 4000+ cycle life performance. The batteries have an embedded BMS (Battery Management System) to enable 10+ year battery life. The enclosures are hinged and gasket sealed with a locking closure that accepts a common padlock for security. They have four cable gland ports for CAT5/6 cable, antenna cables/connectors or other cabling. Included is a thermostatically controlled fan assembly which turns on automatically when the temperature exceeds 45°C. The systems come with all cabling required to connect the batteries to the controller and 6’ outdoor rated cable to connect the solar panels to the controller.
Features
  • Complete 85W Remote Power Solution for Off-Grid Operation
  • 4000+ Cycle Life @ 80% discharge LiFePO4 Lithium Batteries
  • Weatherproof Aluminum Outdoor Enclosure with up to 100Ah Battery
  • Enclosures can be Wall or Pole Mounted (pole not included)
  • PWM and MPPT Solar Charge Controllers with 20A Load Control
  • Remote Lighting
  • Backup Power Systems
Dimensions
  • 21 x 14 x 15' (533 x 356 x 381mm)
Weight
  • No batteries: 47 lb (21 kg)
  • Battery Weight: 27 lb (12.2 kg)
Technical Description
  • Model: RPL12M-100L-85
    • Load Out (DC): 12V 20A Wire Terminal
    • Solar Controller Type: 30A MPPT
    • Battery Voltage (DC): 12VDC
    • Battery Type: LFP (LiFePO4) Lithium without heater
    • Battery Life: 10+ years
    • Charge Voltage: 14.6 VDC
    • Low Voltage Disconnect: 11.1 VDC
    • Over-discharge recovery volts: 12.5 VDC
    • Controller Self Consumption: <0.5W
    • Enclosure Type: ENC-AL-21x14x15 Aluminum
    • Internal Mount Features: DIN Rail/Flat Plate Mounting Brackets Welded to Door and Sides
    • Solar Panel Dims (LxWxT): 31” x 27” x 1.4” (780 x 678 x 35mm)
    • Operating Temperature: 0°C to +60°C (32°F to 140°F)