RPMS24-720-Mini-3P
Tycon RPMS24-720-Mini-3P Mobile Solar Trailer 1440W 90W PoE 18ft Mast Remote Power
Condition:
New
PRODUCT SPECIFICATIONS
Tycon RPMS24-720-Mini-3P MobileSolarPro®
Key Features
  • Up to 1440W Solar Capacity – Supports up to 315W continuous power with 6 Hrs. Peak Sun. Heavy Duty galvanized 360° adjustable solar mount with10-65deg tilt. 25Year Solar Panel Warranty.
  • MPPT Temperature Compensated Solar Charge Controller: 60A Solar, 30A Load, 99% Efficiency.
  • Regulated 12VDC, 56VDC and Un-regulated 24VDC Output at Top of Mast. Includes surge protected Gigabit 5 port PoE Layer 2 Switch with one 90W 802.3bt PoE Port, three 802.3at PoE+ Ports and one 24V Passive PoE Port, all at top of pole. Dual CAT5 connections between top of mast and battery enclosure.
  • Protected and Secured Wiring to deter vandals.
  • Locking 2' Ball Hitch Tongue Lock. Four spring actuated extending (36' Max) support jacks.
  • Solar Panel Cover and Ratchet Straps for secure travel protection, Included.
Applications
  • Construction Sites
  • Surveillance Cameras
  • Concerts and Festivals
    Temporary Security
  • Off Grid Power
  • Parking Lots
  • Temporary Remote Lighting
  • Emergency Power
  • Agriculture
Technical Specification
  • Batteries:
    • Battery Voltage: 24VDC
    • Battery Type:
      • Maintenance Free Non-Spillable Valve
      • Regulated Sealed Lead Acid
    • Battery Life: 5+years
  • Solar Panels:
    • Type 24VDC 360W, Monocrystalline 72 Cell Modules, 25year Life
  • Solar Controller:
    • Type: MPPT – Temperature Compensated, 60A Solar Input, 30A Load Output
    • Self Consumption: <1W
    • Overcharge Protect: 32V
    • Equalize Charge: 29.2V
    • Bulk Charge: 28.8V
    • Float Charge: 27.6V
    • Over-discharge protect: 22V
    • Over-discharge recover: 24V
    • Remote Access:
      • Ethernet via TPDIN3 Monitor
      • WiFi – Internet connected router req’d
      • Mobile – Cellular router with carrier account SIM req’d
  • AC Charging:
    • Input 110/240VAC (Switchable), 50/60Hz, 10A
  • Remote Monitoring:
    • Type: Web Based, SNMP, 4 Channel
    • Controls: Connect / Disconnect Load Output, manually or automated based on programmable rules.
    • Alerts: Email alerts based on user programmable rules
  • Extension Mast:
    • Type: Pneumatic Locking Aluminum
    • Lock Positions: (4) 9', 12', 15', 18' (2.74, 3.66, 4.57, 5.49m)
    • Time to full extension: 90 seconds Typ (using included integrated air pump)
    • Top Mounting Area: 36' x 2.1' diameter (914 x 53mm)
  • Top of Mast Enclosure:
    • Type: Aluminum Die Cast
    • Interior Size: 10 x 7.75 x 3” (254 x 197 x 76mm)
    • Voltages Available (16AWG Wire):
      • 12VDC 15A Regulated, 56VDC 5A Regulated, 24VDC 15A Unregulated
    • PoE Ports:
      • 5 Port Layer 2 Gigabit PoE Switch
      • Port 1 = 90W 802.3bt PoE
      • Port 2-4 = 802.3at 30W PoE+
      • Port 5 = 24VDC 12W Passive PoE
  • Equipment Enclosure:
    • Type: Vented Locking Aluminum Diamond Plate
    • Internal Size: 64.5” x 17.5” x 19.5” (1638 x 444 x 495mm)
    • Voltages Available Inside Enclosure: 56VDC 5A Regulated, 24VDC 30A Un-Regulated, 12VDC 20A Regulated
  • Mobile Trailer:
    • Construction: Welded Tubular Steel, Powder Coat Painted. Aluminum diamond plate decking.
    • Frame Length: Mini: 120” (3m) Standard: 130” (3.3m)
    • Frame Width: Mini: 72” (1.8m) Standard: 84” (2.1m)
    • Deck Size:
      • Mini: 52 x 85.5' (1.3m x 2.2m)
      • Standard: 77 x 86.5' (2m x 2.2m)
    • Tongue length: 48.5' (1232mm)
    • Ball Size: 2' (50.8mm)
    • Ground Clearance: 13' (330mm)
    • Solar Panel Height: 63' above deck (1600mm)
    • Wheels: 15' (381mm) Polished Aluminum
    • Suspension: Leaf Spring, 3500lb Axle
    • Stabilizing Lifts: (4) 2000lb (907kg), 3 Position Extension: 0', 15' 36' (0, 381, 914mm)
  • Misc:
    • Operating Temp: -22°F to 140°F (-30°C to +60°C)