RPAL48-720-720
Tycon RemotePro150W Remote Power System. 720Ah Battery. 720W Solar. 48V TPDIN MPPT w/7 Port Manageable PoE Switch. Remote Monitor
Condition:
New
PRODUCT SPECIFICATIONS
The RemotePro 720W Series outdoor power systems are designed for applications that require a primary off-grid power source to run various equipment. The vented weatherproof enclosures have generous space available inside for mounting customer equipment. Multiple mounting brackets are welded inside the enclosure for mounting DIN rails or flat plates.
The systems have a temperature compensated MPPT solar charge controllers with 7 port Gigabit 802.3at / 24V Passive PoE switch with management and remote monitoring.
The high quality solar panels have a 25 year power output guarantee and a +5W output tolerance. Batteries are a Non-Spillable Valve Regulated Sealed Lead Acid Absorbed Glass Matt (AGM) type which have excellent temperature and deep discharge performance. Expected battery life exceeds 5 years.
Features
  • Complete 720W Solar Remote Power Solution for OffGrid Operation.
  • Supports up to 157W continuous power with 6hrs peak sun.
  • Weatherproof Outdoor Enclosures with 720Ah Battery
  • Expandable Ground Mounted Solar Mount
  • High Performance Sealed Lead Acid AGM Batteries
  • MPPT Solar Charge Controllers with RS485 Interface
  • Thermostatically Controlled Ventilation
Applications
  • Wireless Base Stations
  • Remote Lighting
  • Surveillance Cameras
  • Wireless Bridge and Repeaters
  • Off-Grid Power
  • Backup Power
Enclosure Size
  • 65 x 18 x 20” (1651 x 457 x 508mm)
System Weight (no batteries)
  • 394 lb (179 kg)
Battery Weight
  • 127 lb (57.6 kg)(Each 180Ah Battery)
Technical Description
  • Controller Type: Manageable MPPT with 7 port GigE PoE Switch. Remote Monitoring.
  • Controller Outputs: 4 Port 802.3at or 24V Passive, 3 Port 24/48V 30W Passive PoE. Aux Port 24/48V 2.5A
  • Bulk Charge: 57.6V @ 48V Battery
  • Float Charge: 55.2V @ 48V Battery
  • Over-discharge protection: 44.4V @ 48V Battery (user settable)
  • Over-discharge recovery volts: 50.4V @ 48V Battery (User Settable)
  • Controller Self Consumption: <3.5W
  • Battery Type: Maintenance Free, Non-Spillable, Valve Regulated, Sealed, Pure Lead Carbon AGM
  • Battery Life: 5+ years
  • Enclosure Type: ENC-AL-65x18x20 Ground Mount, Diamond Plate Aluminum
  • Internal Mount Features: DIN Rail/Flat Plate Mounting Brackets Welded to Door and Back
  • Solar Panel Dims (L x W x T): 720W Solar Array78 x 77 x 1.6” (1980 x 1956 x 40mm)
  • Operating Temperature: -30°C to +60°C(-22°F to 140°F)