RPSTL48-400-340
Tycon RemotePro80W. 400Ah Batt. 340W Solar. 48V TPDIN MPPT w/7 Port Manageable PoE Switch. Remote Monitor
Condition:
New
PRODUCT SPECIFICATIONS
The systems have a unique MPPT temperature compensated solar charge controller that provides 7 Gigabit PoE switch ports that are capable of 24V or 48V passive PoE or 802.3at PoE. The controller is remotely manageable over the network. It has user programmable controls to control each port based on parametric limits and provides programmable email alerts. The switch is VLAN compatible. The solar controllers turn off the load automatically if the battery voltage drops too low, to preserve battery life. The load turns on automatically once the battery voltage recovers.
The high-quality solar panels have a 25-year power output guarantee and a +5W output tolerance.
Features
  • Complete Remote Power Solutions for Off-Grid Operation.
  • TPDIN-SC48-20 Remote Manageable MPPT Solar Controller with Gigabit PoE Switch
  • Supports up to 157W continuous power with 6hrs peak sun.
  • Weatherproof Outdoor Enclosures with up to 720Ah Battery
  • Solar Mounts: Pole/Wall and Ground Mounts
  • High Performance Sealed Lead Acid AGM Batteries
  • Thermostatically Controlled Ventilation
Applications
  • Wireless Base Stations
  • Remote Lighting
  • Surveillance Cameras
  • Wireless Bridge and Repeaters
  • Off-Grid Power
  • Remote Cabins
Enclosure Size
  • 23.9 x 23.9 x 16.1" (608 x 608 x 409.5mm)
System Weight (no batteries)
  • 136 lb (62 kg) 340W System
Battery Weight
  • 40.3 lb (18.3 kg) (Each 50Ah Battery)
Technical Description
  • Battery Type: Maintenance Free, Non-Spillable, Valve Regulated Sealed Lead Acid, AGM
  • Battery Life: 5+ years
  • Battery Voltage: 48VDC
  • Controller Type: TPDIN-SC48-20 48V MPPT Solar Controller with Remotely Manageable Gigabit PoE Switch
  • Controller Outputs: Qty 4 Gigabit 802.3at Ports (also configurable as 24V/48V 0.645A Passive PoE) ; Qty 3 24V/48V 0.645A Gigabit Passive PoE Ports ; PoE Power is supplied on pins 4,5(V+) and 7,8(V-) (Mode B) ; Qty 1 Auxiliary 24V/48V 2.25A wire terminal output
  • Bulk Charge: 57.6V
  • Float Charge: 55.2V
  • Over-discharge protection: 42V- 48V (settable in user interface)
  • Over-discharge recovery volts: 44V– 54V (settable in user interface)
  • Controller Self Consumption: 3.5W Typical
  • Enclosure Type: ENC-STL-24x24x16 Pole/Wall Mount, Powder Coat Steel
  • Internal Mount Features: DIN Rail/Flat Plate Mounting Brackets Welded to Door and Back
  • Solar Panel Dims (L x W x T): 340W Solar Array 62” x 54” x 1.4” (1575 x 1372 x 35mm)
  • Operating Temperature: -30°C to +60°C (-22°F to 140°F)