RPSTL48-400-720
Tycon RemotePro100W. 400Ah Batt. 720W Solar. 48V TPDIN MPPT w/7 Port Manageable PoE Switch. Remote Monitor
Condition:
New
PRODUCT SPECIFICATIONS
The RemotePro 720W Series outdoor power systems are designed for applications that require a primary off-grid power source to run various equipment. The vented weatherproof enclosures have generous space available inside for mounting customer equipment. Multiple mounting brackets are welded inside the enclosure for mounting DIN rails or flat plates.
The high quality solar panels have a 25 year power output guarantee and a +5W output tolerance.
Features
  • Complete 720W Remote Power Solution for OffGrid Operation.
  • TPDIN-SC48-20 Remote Manageable MPPT Solar Controller with Gigabit PoE Switch
  • Supports up to 157W continuous power with 6hrs peak sun.
  • Weatherproof Outdoor Enclosures with up to 720Ah Battery
  • Expandable Ground Mounted Solar Mount
  • High Performance Sealed Lead Acid AGM Batteries
  • MPPT Solar Charge Controllers with RS485 Interface
  • Thermostatically Controlled Ventilation
Applications
  • Wireless Base Stations
  • Remote Lighting
  • Surveillance Cameras
  • Wireless Bridge and Repeaters
  • Off-Grid Power
  • Backup Power
Enclosure Size
  • 23.9 x 23.9 x 16.1" (608 x 608 x 409.5mm)
System Weight (no batteries)
  • 377 lb (171 kg) 720W System
Battery Weight
  • 40.3 lb (18.3 kg) (Each 50Ah Battery)
Technical Description
Enclosure Specific
  • Battery Type: Maintenance Free, Non-Spillable, Valve Regulated Sealed Lead Acid, AGM
  • Battery Life: 5+ years
  • Battery Voltage: 48VDC
  • Enclosure Type: ENC-STL-24x24x16 Pole/Wall Mount, Powder Coat Steel
  • Internal Mount Features: DIN Rail/Flat Plate Mounting Brackets Welded to Door and Back
  • Solar Panel Dims (L x W x T):
    • 720W Solar Array 78 x 77 x 1.6” (1980 x 1956 x 40mm)
  • Operating Temperature: -30°C to +60°C (-22°F to 140°F)
  • Wind Speed Rating: 90MPH
Controller Specific
  • Controller Type: TPDIN-SC48-20 48V MPPT Solar Controller with Remotely Manageable Gigabit PoE Switch
  • Controller Outputs:
    • Qty 4 Gigabit 802.3at Ports (also configurable as 24V/48V 0.645A Passive PoE)
    • Qty 3 24V/48V 0.645A Gigabit Passive PoE Ports
    • PoE Power is supplied on pins 4,5(V+) and 7,8(V-) (Mode B)
    • Qty 1 Auxiliary 24V/48V 2.25A wire terminal output
  • Bulk Charge:
    • 57.6V
  • Float Charge:
    • 55.2V
  • Over-discharge protection:
    • 42V- 48V (settable in user interface)
  • Over-discharge recovery volts:
    • 44V- 54V (settable in user interface)
  • Controller Self Consumption: 3.5W Typical