TPS-12-15W
Tycon 15W 12V Solar Panel - 14x14inch. MC-4 Connectors.
Condition:
New
PRODUCT SPECIFICATIONS
Features
  • Excellent Low Light Performance
  • Extremely Reliable. 5 Year Product Warranty. 25 year Solar Cell Output Warranty.
  • Sealed for Protection from Harsh Environments
Applications
  • Battery Charging Applications
  • Surveillance Cameras
  • Wireless Base Stations
  • Outdoor Lighting
  • Remote Sensors
  • Remote Gates
  • Electric Fence
  • Backup Power Systems
Dimensions (LxWxH)
  • 370 x 360 x 17mm (14.6 x 14 x 0.7”)
Weight
  • 1.5kg (3.3lb)
Technical Description
  • Maximum Power (0 to +3%): 15W
  • Voltage at Pmax (Vmp): 17.6V
  • Current at Pmax (Imp): 0.85A
  • Open Circuit Voltage (Voc): 21.6V
  • Short Circuit Current (Isc): 0.90A
  • Short Circuit I Temp Coeff: + 0.06% / °C
  • Open Circuit V Temp Coeff: -0.35% / °C
  • Output Power Temp Coeff: -0.4%/°C
  • Wind Survivability: 201kph (125mph)
  • Hailstone Survivability: 1” @ 50mph
  • Operating Temperature: -40 to +85°C
  • Continuous Power Capability (6hrs average sunlight per day): 3.75W