TPS-12-35W
Tycon 35W 12V Solar Panel - 22 x 19inch. MC-4 Connectors
Condition:
New
PRODUCT SPECIFICATIONS
The TPS-12-35W solar panels are high efficiency 36 cell designs with excellent low light performance. The polycrystalline silicon solar cells are laminated with a TPT (Tedlar/Polyester/Tedlar) and EVA (Ethylene Vinyl Acetate) bi-layer for high reliability and long life. The cell array is sealed in a heavy duty extruded 6063-T5 aluminum frame with a high transparency low iron tempered glass cover to protect the solar cells from harsh environments; hail, wind, snow and ice. The solar panels are easy to mount because of the aluminum frame design. The wired connections are via a 12AWG x 900mm (36”) outdoor rated cable terminated with PV solar connectors.
Features
  • Excellent Low Light Performance
  • Extremely Reliable. 5 Year Product Warranty. 25 year Solar Cell Output Warranty.
  • Sealed for Protection from Harsh Environments
  • 36” Output Cables with PV Solar Connectors for Easy Hookup
Applications
  • Battery Charging Applications
  • Surveillance Cameras
  • Wireless Base Stations
  • Outdoor Lighting
  • Remote Sensors
  • Backup Power Systems
  • Remote Gates
  • Electric Fence
Dimensions (LxWxH)
  • 540 x 510 x 35mm (21.3 x 20.1 x 1.4”)
Weight
  • 4kg (8.8lb)
Technical Description
  • Maximum Power (+/-3%): 35W
  • Voltage at Pmax (Vmp): 18.1V
  • Current at Pmax (Imp): 1.93A
  • Open Circuit Voltage (Voc): 22V
  • Short Circuit Current (Isc): 2.05A
  • Short Circuit I Temp Coeff: + 0.045% / °C
  • Open Circuit V Temp Coeff: -0.292% / °C
  • Output Power Temp Coeff: -0.408%/°C
  • Wind Survivability: 201kph (125mph)
  • Hailstone Survivability: 1” @ 50mph
  • Operating Temperature: -40 to +85°C
  • Continuous Power Capability (6hrs average sunlight per day): 8.75W