TPS-12-85W
Tycon 85W 12V Solar Panel 31 x 27inch MC-4 Connectors
Condition:
New
PRODUCT SPECIFICATIONS
The TPS-12-85W solar panels are high efficiency 36 cell designs with excellent low light performance. The monocrystalline silicon solar cells are laminated with a TPT (Tedlar/Polyester/Tedlar) and EVA (Ethylene Vinyl Acetate) bi-layer for high reliability and long life. The cell array is sealed in a heavy duty extruded 6063-T5 aluminum frame with a high transparency low iron tempered glass cover to protect the solar cells from harsh environments; hail, wind, snow and ice. The solar panels are easy to mount because of the aluminum frame design. The wired connections are via a 12AWG x 900mm (36”) outdoor rated cable terminated with MC4 solar connectors.
Features
  • Excellent Low Light Performance
  • Extremely Reliable. 5 Year Product Warranty. 25 year Solar Cell Output Warranty.
  • Sealed for Protection from Harsh Environments
  • 36” Output Cables with MC4 Solar Connectors for Easy Hookup Applications
  • Battery Charging
Applications
  • Surveillance Cameras
  • Wireless Base Stations
  • Outdoor Lighting
  • Remote Sensors
  • Backup Power Systems
  • Remote Gates
  • Electric Fence
Dimensions (LxWxH)
  • 780 x 678 x 35mm (30.7 x 26.7 x 1.4”)
Weight
  • 6.5kg (14.3lb)
Technical Description
  • Maximum Power (+/-3%): 85W
  • Voltage at Pmax (Vmp): 19.65V
  • Current at Pmax (Imp): 4.33A
  • Open Circuit Voltage (Voc): 23.7V
  • Short Circuit Current (Isc): 4.41A
  • Short Circuit I Temp Coeff: + 0.039% / °C
  • Open Circuit V Temp Coeff: -0.307% / °C
  • Output Power Temp Coeff: -0.423%/°C
  • Wind Survivability: 201kph (125mph)
  • Hailstone Survivability: 1” @ 50mph
  • Operating Temperature: -40 to +85°C
  • Continuous Power Capability (6hrs average sunlight per day): 21.25W