UPL12/24-100-600
Tycon UPSPro600W Outdoor Backup Power System. 100Ah Battery. 12/24V. Pole/Wall Mt Al Enclosure
Condition:
New
PRODUCT SPECIFICATIONS
Features include 12VDC/24VDC configurable output, an advanced 60A MPPT battery charge controller to protect against over-charging or over-discharging of the valve regulated sealed lead acid AGM batteries. The pole/wall mount aluminum enclosure has multiple ports for CAT5 cable, antenna cables/connectors or other cabling.
Features
  • Configurable as 12V or 24VDC System
  • Weatherproof, UV resistant, Aluminum Outdoor Enclosure
  • Powered from AC Mains Power and/or Solar
  • Interior Space for Customer Electronics
  • Pole/Wall Mounting
  • Isolates Connected Equipment from Power Line Surges
  • High Quality Maintenance Free AGM Batteries
  • Advanced Battery Charge Controller Protects Against Overcharge and Over Discharge
Applications
  • Wireless Base Stations and Clients
  • Mission Critical Power
  • Remote Sensors
  • Wireless Bridge and Repeaters
  • Surveillance Cameras
  • Backup Power Systems
Enclosure Size
  • 21 x 14 x 15" (533 x 356 x 381mm)
System Weight (without batteries)
  • 26lbs (12kg)
Battery Weight
  • 2 x 40lbs (18kg)
Technical Description
  • Battery Voltage (DC) (customer configurable):
    • 12VDC
    • 24VDC
  • Input Voltage (AC): 120/240VAC, 50/60Hz, 5A Max.
  • Capacities (Amp Hr): 100Ah
  • Avail Storage Capacity (Watt Hr): 1200Whr
  • Max Output Power: 600W
  • Suggested Maximum Load: 450W
  • Maximum Instantaneous Load: 30A 500msec
  • Battery Type: Maintenance Free,Valve Regulated, Sealed Lead Acid, AGM
  • Battery Life: 5+ years
  • Battery Cable Fuse: 6x32mm 30A 250V Ceramic Fuse
  • Controller Type: 60A MPPT Solar Controller with Status Display and 30A Load with on/off switch
  • Maximum Solar Panel Size: 780W @ 12V Battery Config, 1560W @ 24V Battery Config
  • Bulk Charge: 14.4V / 28.8V
  • Float Charge: 13.8V / 27.5V
  • Over-discharge protection: 11V / 22V
  • Over-discharge recovery voltage: 12.6V / 25.2V
  • Controller Self Consumption: <1W
  • Enclosure Type: Pole/Wall Mount Powder Coat Aluminum
  • Operating Temperature: -40°C to +65°C (-40°F to 149°F)