UPSTL12/48-200-600
Tycon UPSPro600W Outdoor Backup Power System. 200Ah Battery. 12/24/48V. Pole/Wall Mt Lg Steel Enclosure
Condition:
New
PRODUCT SPECIFICATIONS
Systems can be configured for 12V or 24V or 48V for added flexibility. Various battery storage capacities are available.
These systems are ideal for powering security cameras 24/7 from lighting systems where grid power is only available at night. Additional AC inputs such as 277VAC or 480VAC can be adapted by using standard AC transformers. Consult you electrician.
Features
  • Weatherproof (IP65), UV resistant, outdoor enclosures
  • Powered from AC mains power and/or Solar
  • Interior space for customer electronics
  • Wall/Pole Mounting
  • Isolates Equipment from Power Line Surges
  • High Quality AGM Sealed Lead Acid Batteries
  • Advanced battery charge controller protects against overcharge and over discharge
Applications
  • Wireless Base Stations/Clients
  • Surveillance Cameras
  • Wireless Bridge/Repeaters
  • Remote Sensors
  • Mission critical outdoor power
  • Backup Power Systems
Enclosure External Size
  • 24.1 x 24.1 x 17.5" (612.5 x 612.5 x 445.6mm)
Enclosure Internal Size
  • 23.9 x 23.9 x 16.1" (608 x 608 x 409.5mm)
System Weight (without batteries)
  • 75lb (34kg)
Battery Weight (each)
  • 37lb (17kg)
Technical Description
  • Battery Voltage (DC): 12/24VDC
  • Input Voltage (AC): 120/240VAC, 50/60Hz, 5A Max.
  • Capacities (Amp Hr) @ 12V: 200Ah (4 batteries)
  • Storage Capacity (Watt Hr): 2400Wh
  • Max Output Power: 600W
  • Suggested Maximum Load:
    • 240W @ 12VDC
    • 450W @ 24/48VDC
  • Maximum Instantaneous Load: 20A 500msec
  • Battery Type: Valve Regulated Sealed Lead Acid / Absorbent Glass Mat (AGM)
  • Battery Life: 5 Years
  • Battery Cable Fuse: 6 x 32mm Ceramic 30A 250V
  • Controller Type: 60A MPPT Solar Controller with Status Display and 20A Load with on/off switch
  • Maximum Solar Panel Size:
    • 780W @ 12V Battery Config
    • 1560W @ 24V Battery Config
    • 3120W @ 48V Battery Config
  • Bulk Charge: 14.4V / 28.8V / 57.6V
  • Float Charge: 13.8V / 27.6V / 55.2V
  • Over-discharge protection: 11V / 22V / 44V
  • Over-discharge recovery voltage: 12.6V / 25.2V / 50.4V
  • Controller Self Consumption: <1W
  • Enclosure Type: Powder Coated Steel – Pole/Wall Mount
  • Operating Temperature: -30°C to +60°C (-22°F to 140°F)