UPSTL12/24-400-600
Tycon UPSPro600W Outdoor Backup Power System. 400Ah Battery. 12/24V. Pole/Wall Mt Lg Steel Enclosure
Condition:
New
PRODUCT SPECIFICATIONS
Additional AC inputs such as 277VAC or 480VAC can be adapted by using standard AC transformers.
Features
  • Weatherproof (IP65), UV resistant, outdoor enclosures
  • Powered from AC mains power and/or Solar
  • Interior space for customer electronics
  • Wall or Pole Mounting
  • Isolates Customer Equipment from Power Line Surges
  • High Quality AGM Sealed Lead Acid Batteries
  • Advanced battery charge controller protects against overcharge and over discharge
Applications
  • Wireless Base Stations and Clients
  • Surveillance Cameras
  • Wireless Bridge and Repeaters
  • Remote Sensors
  • Mission critical outdoor power
  • Backup Power Systems
Enclosure External Size
  • 24.1 x 24.1 x 17.5" (612.5 x 612.5 x 445.6mm)
Enclosure Internal Size
  • 23.9 x 23.9 x 16.1" (608 x 608 x 409.5mm)
System Weight (without batteries)
  • 75lb (34kg)
Battery Weight (each)
  • 37lb (17kg)
Technical Description
  • Battery Voltage (DC): 12/24VDC
  • Input Voltage (AC): 120/240VAC, 50/60Hz, 5A Max.
  • Capacities (Amp Hr) @ 12V: 400Ah (8 batteries)
  • Storage Capacity (Watt Hr): 4800Wh
  • Max Output Power: 600W
  • Suggested Maximum Load:
    • 240W @ 12VDC
    • 450W @ 24VDC
  • Maximum Instantaneous Load: 20A 500msec
  • Battery Type: Valve Regulated Sealed Lead Acid / Absorbent Glass Mat (AGM)
  • Battery Life: 5 Years
  • Battery Cable Fuse: 6 x 32mm Ceramic 30A 250V
  • Controller Type: 40A MPPT Solar Controller with Status Display and 20A Load with on/off switch
  • Maximum Solar Panel Size:
    • 520W @ 12V Battery Config
    • 1040W @ 24V Battery Config
  • Bulk Charge: 14.4V / 28.8V
  • Float Charge: 13.8V / 27.6V
  • Over-discharge protection: 11V / 22V
  • Over-discharge recovery voltage: 12.6V / 25.2V
  • Controller Self Consumption: <1W
  • Enclosure Type: Powder Coated Steel – Pole/Wall Mount
  • Operating Temperature: -30°C to +60°C (-22°F to 140°F)