UPSTL48-200-600
Tycon UPSPro600W Outdoor Backup Power System w/7-Ports Manageable PoE Switch
Condition:
New
PRODUCT SPECIFICATIONS
Features include an advanced temperature compensated battery charge controller with 7 Port GigE PoE switch and built-in remote monitoring and management. The PoE switch ports can be configured as 802.3at or 24V Passive PoE. There is a configurable wire terminal aux port. The ground mount aluminum enclosure has multiple ports for CAT5 cable, antenna cables/connectors or other cabling. They have thermostatically controlled power ventilation which turns on automatically when inside temperature exceeds 45C.
A typical high power wireless access point with average power consumption of 8W will run 40 hours on a 52Ah battery at room temperature or 28 hours at -20 deg C.
Features
  • 48V Charge Controller with 7 Port GigE PoE Switch. Ports can be configured for 802.3at or 24V Passive PoE. Remote Monitoring and Control.
  • Weatherproof, UV resistant, outdoor enclosures
  • Powered from AC mains power and/or Solar
  • Interior space for customer electronics
  • Wall or Pole Mounting
  • Isolates Customer Equipment from Power Line Surges
  • High Quality AGM Sealed Lead Acid Batteries
  • Advanced battery charge controller protects against overcharge and over discharge
Applications
  • Wireless Base Stations and Clients
  • Surveillance Cameras
  • Wireless Bridge and Repeaters
  • Remote Sensors
  • Mission critical outdoor power
  • Backup Power Systems
Enclosure External Size
  • 24.1 x 24.1 x 17.5" (612.5 x 612.5 x 445.6mm)
Enclosure Internal Size
  • 23.9 x 23.9 x 16.1" (608 x 608 x 409.5mm)
System Weight (without batteries)
  • 75lb (34kg)
Battery Weight
  • 4 x 37lb (17kg)
Technical Description
  • Battery Voltage (DC): 48V
  • Input Voltage (AC): 120/240VAC, 50/60Hz, 5A Max.
  • Capacities (Amp Hr): 200
  • Avail Storage Capacity (Watt Hr): 2400Wh
  • Max Output Power: 600W
  • Suggested Maximum Load: 450W
  • Maximum Charge Controller Load: 150W 48V outputs, 72W 24V outputs (overall total 222W)
  • Battery Type: Valve Regulated Sealed Lead Acid / Absorbed Glass Mat (AGM)
  • Battery Life: 5 Years
  • Battery Cable Fuse: 40A 250V Blade Fuse
  • Controller Type: 20A MPPT Solar Controller with 7 port GigE PoE Switch, 4 ports configurable as 802.3at or 24V Passive, 3 ports configurable as 24/48V Passive PoE, Aux port configurable as 24/48V 2.25A, Managed, Email Alerts, Data Logging, Remote Management
  • Maximum Solar Panel Size: 960W
  • Bulk Charge: 57.6V
  • Float Charge: 55.2V
  • Over-discharge protection: 44V
  • Over-discharge recovery voltage: 50.4
  • Controller Self Consumption: <3.5W
  • Enclosure Type: Powder Coated Steel – Pole/Wall Mount – Padlock Closure
  • Certifications: Individual components used have CE Certifications. Batteries have CE and UL.
  • Operating Temperature: -30°C to +60°C (-22°F to 140°F)